امروز

Monday, 24 June 2019

ورود اعضا

اوقات شرعی

بافت فرسوده

بعد از زمین لرزه بم روستاهای ایران از جمله روستای مزرعه شور اصفهان شاهد تخریب بسیاری از خانه های خشتی خود توسط اهالی آنها بوده اند که به علت ترس از وقوع زلزله در صورت توانایی مالی اقدام به تخریب و نوسازی این بناهای ارزشمند تاریخی نموده و در این بین باعث از بین رفتن بافت قدیمی روستایی و جایگزین شدن آن با طرح شطرنجی شهری شده اند غافل از اینکه با مراقبت کافی و مقاوم سازی و استحکام بخشی لازم این بناهای سنتی قابلیت کاربری کامل به دور از هر گونه نگرانی سازه ای را دارا می باشند.

آثار تاریخی

در همان زمان جهت اینکه شاه را متقاعد نمایند که محل جمعیتی زیاد دارد و استحقاق ساخت کاروان سرا ، حمام و مسجد را دارد از والی زفره ، ورتون ، شور آباد و فشارک درخواست می شود که اهالی روستاهای تحت امر را در محل سجزی تجمع نمایند تا شاه بادیدن این جمعیت دلش به رحم آید و دستور عمران و آبادانی و ساخت کاروان سرا را صادر نماید . شاه عباسی هنگام مراجعه به محل سجزی ،با استقبال گرمی روبرو می شود و دستور احداث کاروان سرا ، حمام ، مسجد و همچنین حفر دو رشته قنات که یکی متعلق به محله شور آباد (مزرعه شور) و دیگری با همت ساکنین محله قلعه درویش که از مالکان صحرای نقی آباد بوده آغاز شد و در حال حاضر هر دو قنات دائر و از طولانی ترین قنات های سجزی محسوب میگردند . بالاخره عمران محل آغاز شده و از روستای محصور و مخفی ، محلی علنی با برج و بارو و امن جهت مسافرین و قافله ها به وجود می آید لازم به ذکر است آثار به جای مانده قلعه درویش در جنوب شرقی مزرعه نقی آباد موجود است . در حال حاظر. کاروانسرا در حال تخریب و ویرانی بوده و هیچگونه اقدامی در جهت مرمت و باز سازی آن صورت نگرفته است. آب انبار موجود پس از سالها استفاده مردم بلا استفاده رها شد که با پیگیری های شهرداری ، توسط میراث فرهنگی استان باز سازی شد . این چهار اثر تاریخی هسته اولیه تشکیل شهر سجزی می باشد که محله جنب سقاخانه جزء اولین محلات شهر سجزی میباشد. سجزی با همه فراز و نشیب تاریخ همراه بوده و در تمام صحنه های تاریخی و سرنوشت ساز از حمله اعراب تا مسلمان شدن و از حمله مغول تا شهادت جوانان در هشت سال دفاع مقدس همراه و همگام بوده است .

احیای یک بنای تاریخی

 

از لحاظ معماری این خانه دوره پهلوی با مساحتی در حدود 170 متر مربع با دو اشکوب بنا شده است. معماری خانه برگرفته از خانه های درونگراست . فضاهای خانه در 3 ضلع جنوب ، شرق و غرب حیاط کوچکی شکل گرفته اند. بدنه ی شرقی بنا که در مرحله ی اول شکل گرفته شامل سه اتاق با کاربری های مطبخ ، مهمانخانه و انبار و به اصطلاح بالاچی می باشد. ضلع غربی شامل دو اتاق با کاربری انبار و نشیمن می باشد که اتاق نشیمن از یک ایوان کوچک برخوردار است و همچنین دسترسی به سمت بام و دستشویی زیر پله را شامل می شود. ضلع جنوبی شامل دو ایوان تابستانه ی کوچک است. در طبقه ی اول یک اتاق با نام بالاخانه که برای استفاده ی مهمان های شهری بوده در آخرین مرحله ساخته شده است. نکته دیگری در مورد این بنا این است که به دلیل گران بودن ساخت و ساز در و پنجره ، هیچ کدام از اتاقهای این خانه به جز بالاخانه که در شرایط اقتصادی بهتری بنا گشته است ، گشودگی ندارند و خانه بدون هیچ تزیینی می باشد به جز سقف اتاق ها که دارای حداقل تزییناتی هستند که نتیجه ی نوع اجرای سقف هاست وبه جز دو اتاق مهمانخانه و نشیمن که بدنه ی گچی دارند ، بقیه از کاهگل و خشت ساخته شده اند.

 

Register to read more...